ELLI•Q

לקוח: Intuition Robotics תאריך: ינואר 2018

Intuition Robotics מפתחת טכנולוגיה המביאה לשיפור חיובי משמעותי באיכות חייהם של מליוני קשישים בגיל השלישי. החברה עושה זאת ע"י חיבור המשתשמשים לחברים ומשפחה תוך הנגשת טכנולוגיות באופן יזום ואינטואיטיבי, המקדמת אורח חיים פעיל ובריא.

ELLI•Q, המוצר הראשון מחברת Intuition Robotics, היא רובוט חברתי המשמשת חברה פעילה למבוגרים מהגיל השלישי. ELLI•Q מעודדת השתתפות פעילה אצל המבוגר על ידי הצעה יזומה של שימוש בתכנים דיגיטליים כמו שיחות TED, מוסיקה, או ספרים אודיטוריים. המערכת ממליצה על פעילות גופנית לאחר זיהוי של ישיבה ממושכת או שהיה מול הטלוויזיה, דואגת לקביעה וקיום של פגישות, מתריעה ללקיחת תרופות בזמן, ומחברת את המשתמש לחברים ולמשפחה ע"י כלים טכנולוגיים כמו פייסבוק צ'אט.

 

ממדי המערכת:

גובה: 270 מ"מ

רוחב: 375 מ"מ

עומק: 235 מ"מ

 

 

האתגרים:

הרעיון שעומד מאחורי ELLI•Q הוא ליצור קשר רגשי אמיתי בין המשתמש למכשיר. כדי לבצע זאת, מאפיינים רבים הוכנסו לתוך האריזה הקומפקטית של המערכת. המאפיינים כוללים חיווי קולי, אלמנטים חזותיים, מודעות מרחבית, ראייה ממוחשבת ומערכת הינע המספקת תחושה של "שפת גוף".
על מנת לייצר את הקשר החמקמק שבין אדם למכונה, מעצבי המוצר בחרו לעצב את ELLI•Q בצורה אבסטרקטית שאינה מחקה צורת אנוש ומאפשרת חיבור לחפץ דומם ללא רגשי אנטגוניזם כלפיו.
האתגר הראשון הוא לתכנן אריזה וזיווד אפקטיבי של כל מרכיבי המערכת לתוך האריזה המינימלית המעוצבת של ELLI•Q. שנית, המערכת האלקטרו-מכנית מיועדת לבצע תנועות אורגניות מונפשות שאינן רובוטיות באופן מובהק, כדי לייצר תחושת "שפת גוף" אמינה. האתגר כולל תנועות חלקות לחלוטין, הפעלה שקטה ביותר, במינימום רעידות, או תנועות קופצניות שאופייניות בדרך כלל למערכות רובוטיות. אתגרים בולטים נוספים כוללים חיבורים בלתי נראים של כל המערכות והעברת קווי התקשורת והמתח דרך חלקי המערכת ללא פגיעה באופי האסתטי של המערכת שמוכתב ע"י העיצוב.

 

 

בכל הנוגע לתכנון חלקי הפלסטיקה של המעטפות, צורות המשטחים החיצוניים היוצרים כל חלק תוכננו בקפידה ללא פשרות על נראות. קווים חלקים ורציפים מגדירים את המתאר הגיאומטרי של כל רכיבי המערכת.

תכנון תאורה הבעתית משחקת תפקיד חשוב ביצירת הביטוי העצמי של ELLI•Q ומהווה אתגר נוסף בתכנון המכני. עיצוב חסר פשרות הוביל ליצירת סט הבעות המבוטאות באופן בלתי אמצעי ומשולבות היטב במעטפות האסתטיות של המכשיר.

שילוב המאפיינים בעיצוב מינימליסטי בדרישות ניראות מחמירות כמו קווי תפר וחיבורים בלתי נראים בהרכבה, איתגר את המהנדסים שלנו למתוח את הגבולות של טכנולוגיות הייצור וההרכבה, תוך תכנון חלקים והרכבות בחדשניות בלתי פוסקת והפגנת יצירתיות מרשימה.

 

הפתרון:

 

תוך שימוש בתקשורת "טבעית" כמו שפת גוף המשדרת רגשות, ממשקי קול, תאורה ותנועה על מנת להביע את עצמה, ELLI•Q היא רובוט אוטונומי ומונפש אשר קל מאוד להבינה ולהתחבר אליה. ע"י שימוש באלגוריתימיקת למידת מכונה, המערכת מזהה ולומדת את התנהגותו, העדפותיו ואישיותו של המשתמש ויוזמת עבורו פעילויות שמתאימות לו ושמומלצות על ידי קרוביו. ELLI•Q גם מסוגלת לנטר את בריאותו ואת סביבתו הביתית של המשתמש ומוסיפה אלמנטים יקרי ערך לבית החכם.

 

 

בתהליך תכנון החלקים של ELLI•Q, צוות הפרויקט ביצע שימוש בכלים חדשניים לביצוע התכן. ההרכבה כולה תוכננה באמצעות תוכנת סולידוורקס, תוך שימת דגש מיוחד על אסתטיקה ותשומת לב יתרה לפרטים. כלים חיוניים באו לידי ביטוי בתכנון חלקים הניתנים לייצור בטכנולוגיות מגוונות הכוללות הזרקת פלסטיק, יציקות אלומיניום, וכבישת אלומיניום.

כלים חישוביים חזקים שימשו לחישוב הכוחות הסטטיים, הדינמיים וכוחות התגובה המצויים בסביבת הרובוט. הנתונים שנאספו שימשו לביצוע אופטימיזציה של המערכות המכניות ומערכות ההינע במערכת. מאמצי הנדסה קפדניים הושקעו במירב החלקים וההרכבות, תוך התחשבות בטכנולוגיות ייצור המוני, ושילוב של רכיבי מדף על מנת להוריד את עלותו הכללית של המוצר.

כלי הדמיה גרפיים באו לידי ביטוי בתכנון התאורה ההבעתית של ELLI•Q על מנת לדמות את התנהגות האור במעבר דרך גופים שקופים למחצה בגימורים שונים. במהלך התכנון המוקדם זוהו אזורי הצללה, החזרה, שבירה ופיזור של האור, דבר שאיפשר את התכנון המכני ההיקפי שיאפשר את סכמות ההארה הרצויות. לאחר מכן, ניסויים להוכחת היתכנות בוצעו על מנת לתכנן בצורה אופטימלית את נתיבי ההארה והשפעת החיבור בין רכיבים על הסתרות, השתקפויות וקווי תפר בין אלמנטים של התאורה.